• +355 69 729 2 960
  • Bulevardi Republika, Rruga Jorgo Plaku, Korçë

Korça Sot

Korça “vishet” nga bora natën e Krishtlindjeve

Dëbora e ka “veshur” me bardhësinë e saj qytetin e Korcës  natën e Krishtlindjeve. Pak para mesnate, teksa zhvillohej mesha me rastin e Krishtlindjeve nisen edhe reshjet e para të bores të cilat vijuan gjatë gjithë natës duke zbardhur kështu fshatrat turistike dhe vetë qytetin e Korçës. Dëbora i ka dhënë një tjetër bukuri festës

Read More

Korça këtë fundvit më festive se kurrë

Qershia mbi tortë e aktiviteteve artistike që shoqërojnë këtë fundvit në Korçë, ka ardhur nën titullin “Artistët urojnë”. Banda frymore e këtij qyteti, fëmijët e shkollës “Tefta Tashko Koço”, Koço Qendro, “kopraci” i famshëm korçar, e regjisori Dhimiter Orgocka, ishin disa prej luleve të buqetës së urimit. Korçarët, por dhe miqtë e shumtë që kanë

Read More

CultureTrip: Korça dhe Gjakova, ndër 8 qyteteve për t’u vizituar në Ballkan

Gadishulli i Ballkanit është një nga destinacionet më interesante në Europë, shkruan për “CultureTrip”, Francesca Masotti. Përkundër destinacioneve të tij të famshme, si Dubrovniku, Sarajeva dhe Beogradi, ende është e mundur të vizitosh qytete të paprishura dhe të pazbuluara në Ballkan. Mes tetë qyteteve që duhet të vizitoni në këtë rajon europian para se t’i

Read More

Korça, destinacion turistik I fundjavave edhe në dimrin e akullt.

Qyteti I Korçës vazhdon të mbetet destinacion I preferuar për vizitorët vendas e të huaj. Edhe këtë fundjavë, pritet një fluks pushuesish që kanë zgjedhur Korçën dhe fshatrat e saj turistike për të shijuar gjithshka dimërore dhe tradicionale në rajonin juglindor. Sipas të dhënave që ka siguruar bashkia, bujtinat dhe hotelet janë thuajse të gjitha

Read More