All posts by: "admin"

Korça, destinacion turistik I fundjavave edhe në dimrin e akullt.

Qyteti I Korçës vazhdon të mbetet destinacion I preferuar për vizitorët vendas e të huaj. Edhe këtë fundjavë, pritet një fluks pushuesish që kanë zgjedhur Korçën dhe fshatrat e saj turistike për të shijuar gjithshka dimërore dhe tradicionale në rajonin juglindor. Sipas të dhënave që ka siguruar bashkia, bujtinat dhe hotelet janë thuajse të gjitha

Read More

CultureTrip: Korça dhe Gjakova, ndër 8 qyteteve për t’u vizituar në Ballkan

Gadishulli i Ballkanit është një nga destinacionet më interesante në Europë, shkruan për “CultureTrip”, Francesca Masotti. Përkundër destinacioneve të tij të famshme, si Dubrovniku, Sarajeva dhe Beogradi, ende është e mundur të vizitosh qytete të paprishura dhe të pazbuluara në Ballkan. Mes tetë qyteteve që duhet të vizitoni në këtë rajon europian para se t’i

Read More

Korça këtë fundvit më festive se kurrë

Qershia mbi tortë e aktiviteteve artistike që shoqërojnë këtë fundvit në Korçë, ka ardhur nën titullin “Artistët urojnë”. Banda frymore e këtij qyteti, fëmijët e shkollës “Tefta Tashko Koço”, Koço Qendro, “kopraci” i famshëm korçar, e regjisori Dhimiter Orgocka, ishin disa prej luleve të buqetës së urimit. Korçarët, por dhe miqtë e shumtë që kanë

Read More

Korça “vishet” nga bora natën e Krishtlindjeve

Dëbora e ka “veshur” me bardhësinë e saj qytetin e Korcës  natën e Krishtlindjeve. Pak para mesnate, teksa zhvillohej mesha me rastin e Krishtlindjeve nisen edhe reshjet e para të bores të cilat vijuan gjatë gjithë natës duke zbardhur kështu fshatrat turistike dhe vetë qytetin e Korçës. Dëbora i ka dhënë një tjetër bukuri festës

Read More